قرار است لامبورگینی نمونه هایی از فیبر کربنی را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد تا در شرایط سخت فضایی آزمایش شوند.

به گزارش دریچه فناوری از مهر و به نقل از نیوز اطلس، موادی که برای تولید ایمپلنت یا پروتزهای پزشکی استفاده می شوند، باید مقاومت بالایی داشته باشد. کامپوزیت های فیبر کربنی که شرکت ایتالیایی لامبورگینی تولید می‌کند، مقاومت بالایی دارند. 

قرار است نمونه هایی از آن به زودی به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شوند می شود تا ویژگی آنها در شرایط سخت آب و هوایی و فضایی مورد آزمایش قرار گیرد. 

 البته این پروژه مربوط به همکاری لامبورگینی با انستیتو تحقیقاتی هیوستن متودیست است. در این پروژه لامبورگینی به انستیتو تحقیقاتی کمک می کند موادی تولید کند که در ساخت دستگاه‌های زیست پزشکی استفاده می شود.

این تحقیق احتمالا به تولید موادی منجر می شود که می توان در ساخت فضاپیماهای مقاوم تر یا خودروهای سبکتر و قدرتمندتر از آنها استفاده کرد. 

اکنون قرار است مواد تولید شده در این پروژه در فضا آزمایش شود. در حقیقت قرار است نمونه‌ای از موادی که لامبورگینی ساخته همراه موشکی در دوم نوامبر به ایستگاه فضای بین المللی پرتاب شود. طی دوره ای ۶ ماهه آزمایش هایی روی این نمونه‌ها انجام می شود. 

نمونه مواد مذکور در برابر شرایط سخت آب و هوای فضایی قرار می گیرند. به طور دقیق نمونه مواد در برابر عواملی مانند تغییر دمای بین ۴۰- تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد و اشعه های فضایی قرار می گیرند.

آزمایش های مذکور روی ۵ نمونه انجام می شود که از کامپوزیت های مختلف کربن ساخته شدند. پس از آنکه نمونه ها به زمین بازگردانده شدند آنها را با نمونه‌های مشابهی که در آزمایشگاه وجود دارند مقایسه می کنند و میزان تغییرات شیمیایی و فیزیکی و مکانیکی آنها بررسی می شود. 

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر