تلسکوپ فضایی تس(TESS) متعلق به ناسا با گسترش دامنه جستجو، مامور یافتن حیات فرازمینی و بیگانگان شد.

به گزارش دریچه فناوری از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری ایالات متحده برای یافتن فرازمینی‌ها آغاز شده است. محققان پروژه استراق سمع از فرازمینی‌ها موسوم به «Breakthrough Listen» که با حمایت استیون هاوکینگ فقید و یوری میلر از سال ۲۰۱۵ شکل گرفته است اعلام کردند دانشمندان ماموریت ماهواره «تس» ناسا آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند و در کنار هم خود در حال کار بر روی این پروژه و جستجوی زندگی هوشمندانه فرازمینی هستند.

ماموریت «ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران» یا «TESS» در آوریل سال ۲۰۱۸ به عنوان جانشین تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler) مجهز به دوربین‌های کم نویز برای مطالعه منظومه‌های دوردست به فضا پرتاب شد.

این کار با نظارت بر ستارگان غوطه‌ور در نور انجام می‌شود که ممکن است نشانگر سیارات یا اجرام دیگری باشد که از جلوی آنها عبور می‌کند. در حالت ایده آل، برخی از این کشف‌ها به کشف دنیاهای قابل سکونت منجر خواهند شد که می‌توانند میزبان نوعی از حیات در خود باشند و تعداد کمی از آنها شبیه زمین خودمان هستند.

"تس" مامور یافتن فرازمینی‌ها شد

پروژه استراق سمع از فرازمینی‌ها(BL) که در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، در عین حال با استفاده از رصدخانه‌های برتر جهان برای شناسایی سیگنال‌های رادیویی متصاعد شده از ۱۰۰ هزار ستاره نزدیک ما که می‌توانند نشانی از حیات هوشمند داشته باشند، به کمک “تس” می‌آید. به عبارت دیگر، این دو پروژه دارای منافع مشترک هستند.

اعلام شده است که با این همکاری جدید، ۱۰۰۰ مورد جدید به فهرست هدف‌های پروژه BL که قبلاً توسط TESS شناسایی شده، اضافه شده است. این دو پروژه همچنین برای بهره‌گیری از مهارت TESS در هم‌ترازی سیارات به منظور تصحیح استراتژی‌های جستجوی BL تلاش خواهند کرد و BL داده‌های TESS را برای کاهش تجزیه و تحلیل نورهای عجیب و غریب و نامنظم به کار خواهد بست.

وقتی سیاره‌ای از مقابل یک ستاره دوردست عبور می‌کند، موجب توقف موقت تابش یا کم‌نور شدن تابش آن ستاره می‌شود. امروزه این روش موسوم به «گذر» روش اصلی کشف سیاره‌های فراخورشیدی است.

کهکشان

دکتر اندرو سیمیون رهبر تیم علمی BL می‌ید: مشاهدات نشان می‌دهد که ذرات گرد و غبار در مدار اطراف ستاره نیز می‌توانند عامل کاهش نور باشند، اما مطالعات روی ناهنجاری‌هایی از این دست باعث افزایش دانش ما درباره اخترفیزیک و همچنین ایجاد یک شبکه وسیع‌تر از اطلاعات می‌شود.

محققان همچنین روی داده‌های استحصال شده از امکانات پروژه BL مانند تلسکوپ گرین بانک و تلسکوپ پارکس (Parkes) به همراه سایر رصدخانه‌ها در سراسر جهان کار می‌کنند.

محققان می‌گویند: آغاز قدرتمندترین جستجوی جهانی برای یافتن حیات بیگانه در جهان با شریک شدن تیم‌های تحقیقاتی BL و TESS هیجان انگیز است. ما مشتاقانه با هم همکاری می‌کنیم و سعی می‌کنیم به یکی از جدی‌ترین سؤالات مربوط به جایگاه ما در جهان هستی پاسخ دهیم که آیا ما در این جهان پهناور تنها هستیم؟

ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران که به اختصار «تس»(TESS) نامیده می‌شود، یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد. هدف تس جستجوی سیاره‌های فراخورشیدیِ بیشتر در فضایی ۴۰۰ برابر پوشش مأموریت کپلر با استفاده از روش گذر است که در کهکشان‌های دیگر به‌ ویژه در مدار ستاره‌های پر نور اطراف خودشان در فاصله‌ای که امکان حیات در آن وجود داشته باشد، قرار دارند.

در مقایسه با بیش از ۴۰۰۰ سیاره فراخورشیدی که تاکنون پیدا شده، انتظار می‌رود که این فضاپیما موفق به پیدا کردن بیش از ۲۰ هزار سیاره دیگر شود.

هدف مأموریت TESS در مرحله نخست تمرکز بر درخشان‌ترین ستارگان نزدیک به زمین برای بررسی آثار گذر سیاره‌های فراخورشیدی در پیرامون آنها در طول دو سال است. پروژه TESS از مجموعه‌ای از دوربین‌های گسترده برای انجام یک بررسی همه‌جانبه استفاده می‌کند. با استفاده از TESS ممکن است توده، اندازه، تراکم و مدار یک گروه بزرگ از سیارات کوچک، از جمله نمونه‌ای از دنیای سنگی در مناطق قابل سکونت ستارگان میزبان، مطالعه شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا