یکی از شرکت‌های تولید کننده تایر خودرو نانو ذرات سیلیکا تولیدی یکی از شرکت‌های فناور را با دوده جایگزین کرد که این مواد علاوه بر آنکه موجب افزایش کیفیت منجر به تولید تایرهای خودرو شد.

به گزارش دریچه فناوری از ایسنا، دوده یا کربن سیاه ماده‌ای رایج در صنعت بوده که از آن در محصولات مختلفی نظیر تایر خودرو استفاده می‌شود و با توسعه فناوری‌نانو، شرکت‌های مختلف به دنبال جایگزینی برای دوده در ساخت تایر خودرو هستند. بر این اساس یکی از شرکت‌های تولیدی تایر خودروها تحقیقات گسترده‌ای در زمینه تولید تایر سبز انجام داده و نتایج جالب توجهی نیز به دست‌آورده است.

یکی از این نتایج، امکان جایگزین کردن نانومواد به جای دوده در تایر است. اما تولید نانومواد مناسب برای تایر کاری چالش‌برانگیز بوده و نیازمند فرآیندهای مختلفی است تا سطح نانوذرات عامل‌دار شده و برای استفاده در تایر اصلاح شود. همچنین وجود استانداردهای الزام‌آور موجب شده تا تولید تایرهای حاوی نانومواد نیازمند زیرساخت‌ها و فناوری‌های مختلفی باشد.

این شرکت اخیرا همکاری مشترکی با یکی از شرکت‌های فناور آغاز کرده تا از نانوسیلیکای این شرکت به عنوان جایگزین دوده در تولید لاستیک استفاده کند. این کار موجب افزایش چسبندگی سیم به کامپاند پلیمری در تایر می‌شود و جایگزین مناسبی برای دوده در ساخت تایر است. به دلیل تامین مواد اولیه از داخل کشور، قیمت تمام شده تایرها نیز کاهش می‌یابد.

علاوه بر آن براساس اطلاعات منتشر شده استفاده از نانوذرات سیلیکای داخلی موجب ارتقاء کیفیت تایرها شد به طوری که این محصولات از نظر کیفیت قابل رقابت با نمونه‌های آلمانی هستند. از سوی دیگر به دلیل تامین مواد از داخل کشور، قیمت نهایی محصول نیز کمتر از نمونه‌های وارداتی می‌شود.

نانوسیلیکا یا نانوسیلیس، نانوذرات اکسید سیلیسیم(SiO2) است که با حفرات نانویی بر سطح خود به صورت یک نانوساختار کاملا خالص سنتز می‌شود. نانوسیلیکا یکی از پرمصرف‌ترین نانو مواد در بازار نانو پودرها در سطح جهانی است. این ماده کاربردهای فراوانی به عنوان تقویت‌کننده، غلظت‌دهنده و پرکننده در صنایع مختلف نظیر تایرسازی دارد.

نانوسیلیکای تولید شده در کشور با توجه به اندازه ذرات پایین و یکنواخت در کنار مساحت سطح بالا می‌تواند در فرمولاسیون محصولات بر پایه رزین‌های سنتزی عملکرد غلظت‌دهندگی و ضدته‌نشینی داشته باشد. این محصول در تولید انواع رنگ‌های صنعتی می‌تواند به عنوان عامل کنترل رئولوژی و ضد ته‌ نشینی مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول می‌تواند برای تولید انواع تایرهای رادیال، سواری، کشاورزی و باری مورد استفاده قرار گیرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا