این روزها خبر‌های متعددی از حملات هکر‌ها به سازمان‌ها ، شرکت‌ها و حتی اشخاص حقیقی دیده می‌شود که تهیه نسخه های پشتیبان از اطلاعات مهم می‌تواند به کمک آسیب دیده‌گان این حملات آید.

حمله سایبری به نفوذ غیر مجاز در یک رایانه، شبکه رایانه ای ، تغییر و یا تخریب اطلاعات موجود در یک شبکه گفته می شود. این حمله می تواند انگیزه های مختلفی داشته باشد. برخی از نفوذگران به دنبال غیرفعال کردن سیستم رایانه ، برخی دیگر به دنبال به دست گرفتن کنترل آن و عده ای نیز قصد دارند به سیستم نفوذ کرده و اطلاعات را به سرقت برده یا نابود کنند. اگرچه حملات سایبری اغلب سازمانها را هدف قرار می دهند اما اشخاص عادی هم از حملات سایبری در امان نیستند.

وقتی صحبت از ‫امنیت سایبری می‌شود، پیش‌بینی تهدیدات به جای واکنش مقابل آنها دارای اهمیت بالاتری است. در یک چشم‌انداز کلی، تهدیدات به‌طور مداوم در حال تغییر و تحول است، وصله کردن رخنه‌ها و یا انجام به‌روزرسانی‌ها در مقابل تهدیدات دیروز، دیگر کافی نیست. هر روزه تهدیدهای جدیدی، به ویژه در دنیای امنیت سایبری، در انتظار ماست.

ابزارها و بسترهایی مانند ایمیل و … استفاده زیادی داشته و به صورت گسترده کاربران با آن سر و کار دارند که از زاویه‌ای دیگر  این سرویس های گسترده به‌معنای افزایش ریسک و آسیب‌پذیری برای تیم‌های امنیتی است. صرف‌نظر از اینکه تمهیدات امنیتی در این بستر انجام شده باشد، تهدیداتی همچون باج‌افزار، فیشینگ یا حملات هدفمند به پلتفرم‌های محبوب مورد توجه هستند و محافظت از سیستم‌ها و داده‌های کاربران و سازمان‌ها کاری است که متخصصان حوزه امنیت باید روی آن متمرکز شوند.

حملات باج‌افزاری (ransomware) این روزها بیشتر رایج شده است و هیچ شرکتی نیز از این حملات مصون نیست. باج‌افزار، نرم‌افزاری مخرب است که اطلاعات قربانیان را برای اخاذی پول از آن‌ها قفل‌گذاری می‌کند. این حملات پرونده‌های شما را رمزگذاری می‌کند و داده‌های گران‌بهای شمارا برای اخذ باج، نگه می‌دارند. این کار با وسوسه کردن کاربران در دانلود یک پیوست یا باز کردن یک لینک انجام می‌شود. با دانلود پیوست، بدافزار را در دستگاه خود نصب می‌کنید.

مهاجمان از روش‌های مختلف مبادرت به نفوذ به سیستم‌های رایانه‌ای کرده ،سپس نسبت به رمزنگاری داده‌های قربانیان و درخواست باج‌ جهت برگرداندن اطلاعات اقدام می‌کنند.

یکی از راهکارهای کم کردن آسیب های ناشی از این حملات تهیه نسخه های پشتیبان از اطلاعات ارزشمند و نگهداری آنها در فضای ذخیره سازی جدا از سیستم اصلی می باشد تا در صورت از دست رفتن داده ها و یا درخواست باج توسط باج افزار ها بتوان از این نسخه های پشتیبان استفاده نمود.

دریچه فناوری به شما توصیه می‌کند در صورتی که مورد حمله قرار گرفتید تا زمانی که از پاکسازی کامل سیستم های خود اطمینان حاصل نکرده اید از اتصال نسخه های پشتیبان به سیستم های آلوده پرهیز نمایید.