گواهینامه های SSL (Secure Socket Layer) یا «لایه سوکت‌های امن» ، نقشی اساسی در تأمین امنیت و ایجاد اعتماد برای کاربر در وب سایت ها بر عهده دارند.

خطرات امنیت سایبری فراتر از فیشینگ و رمز عبورهای ضعیف هستند. تحقیقات نشان می‌دهد در حدود ۳۰% از مشاغل مبتنی بر فضای سایبری بخاطر رعایت نکردن نکات امنیت سایبری منابع خود را از دست می دهند و این بدون در نظر گرفتن هزینه های مازاد بر اعتبار برند ها می باشد.

 

گواهی SSL چیست؟

Secure Socket Layer که با اختصار SSL از آن یاد می‌شود یک پروتکل جهت انتقال امن اطلاعات بین کاربر تا سرور سرویس دهنده است. در این پروتکل با رمزگذاری کردن اطلاعاتی که بین کاربر و سرویس دهنده در حال انتقال است امکان استراق سمع و شنود داده ها توسط دیگران از بین می‌رود.

گواهینامه SSL توسط سازمان های معتبر بین المللی صادر می شوند و توسط درخواست کننده بر روی سرویس مورد نظر نصب می‌گردد. این گواهینامه بسته به نیاز و سطح امنیتی مورد نیاز با احراز برخی اطلاعات هویتی توسط سازمان صادر کننده همراه است که موجب افزایش اعتماد کاربران به سرویس دهنده و وب سایت های استفاده کننده از این گواهی نامه ها می شود.

 

انواع گواهینامه SSL و تفاوت آنها

گواهی نامه DV SSL یا Domain Validation

در این گواهینامه که دارای پایین ترین سطح امنیتی و اعتبار در بین انواع گواهینامه های SSL است ، صادر کننده گواهینامه تنها به مالکیت دامنه مورد نظر توجه دارد و با ارسال یک ایمیل به ادمین یا مالک دامنه و دریافت تأیید دریافت از طرف وی اقدام به صدور گواهینامه SSL می نماید.

گواهی نامه OV SSL یا Organization Validation

در این نوع از گواهینامه SSL  سازمان صادر کننده ، علاوه بررسی مالکیت دامنه به بررسی هویت و نام متقاضی این نوع گواهینامه SSL نیز می‌پردازد و پس از احزاز هویت متقاضی اقدام به صدور گواهی‌نامه می نماید. کاربر می تواند در زمان استفاده از دامنه ای که از این نوع گواهینامه بهره می برد از هویت تأیید شده مالک آن با کلیک بر روی نماد قفل SSL وب سایت اطمینان حاصل نماید.

گواهی نامه EV یا Extended Validation

در این نوع از گواهی‌نامه SSL که از بالاترین سطح اعتبار و امنیت برخوردار است ، صادر کننده گواهینامه با بررسی های کامل‌تری به بررسی هویت و اعتبار متقاضی می پردازد و با نمایش نام متقاضی بصورت سبز در نوار آدرس وب سایت هر لحظه به کاربر از امنیت انتقال داده های وی اطمینان می‌دهد.

استفاده از گواهینامه های امنیتی SSL برای کسب و کارها بسیار پر اهمیت می باشد ، چرا که الگوریتم های جدید سئو برای امن بودن وب سایت ها امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته اند و همچنین یک تجربه کاربری ضعیف که می‌تواند ناشی از عدم احساس امنیت توسط کاربر باشد کافیست تا او را برای همیشه به سمت رقیب سوق دهد.

همانطور که گفته شد موتور‌های جستجو مانند گوگل سیاست مبارزه با سایت های ناامن و حمایت از وب سایت های امن را دنبال می کنند و مرورگر ها مانند گوگل کروم و فایر فاکس و … نیز با نا امن معرفی نمودن وب سایت هایی که از گواهینامه های SSL استفاده نمی‌کنند به کاربران هشدار می‌دهند.

امروزه احساس امنیت برای کاربران نقشی اساسی در کسب و کار ایفا می کند، بطوری که کسب و کارها به استفاده از گواهی نامه های SSL جهت تامین امنیت انتقال اطلاعات اکتفا نکرده و به کمک مراجع تایید فرایند کسب و کار اینترنتی ، مراجع تایید هویت (ملی و بین المللی) ، استفاده از سیستم های پیگیری خرید ، سیستم های پاسخگویی و ارتباط با مشتریان اقدام به تأمین امنیت روانی کاربران خود می‌کنند.