در زمانی که ناسا در حال برنامه ریزی برای سفر مجدد به ماه است ، ایلان ماسک خبر از اعزام فضانورد به مریخ تا سال ۲۰۲۶ و یا حتی ۲۰۲۴ را می‌دهد.

در مراسم اهدای جوایز Axel Springer امسال ، ایلان ماسک (بنیان‌گذار و مدیر عامل اسپیس ایکس) گفت، معتقد است که می تواند با اسپیس ایکس تا سال ۲۰۲۶ و یا حتی ۲۰۲۴ “اگر خوش شانس باشیم” اقدام به اعزام فضانورد نماید.

به گزارش دریچه فناوری از مهر و پاپیولار مکانیکس ، وعده الون ماسک در این زمینه در شرایطی مطرح می‌شود که ناسا اعلام کرده در خوشبینانه‌ترین حالت بتواند تا سال ۲۰۲۴ مجدداً به کره ماه فضانورد اعزام کند.

در عین حال در مورد نحوه اسکان انسان برای مدت زمان طولانی در مریخ و شیوه غلبه بر چالش‌های بهداشتی، امنیتی، فنی و غیره سفرهای طولانی فضایی ابهامات جدی وجود دارد.

اسپیس ایکس هم اکنون برای اجرای طرح‌های متنوع و جاه‌طلبانه فضایی در حال همکاری با ناسا است. یکی از این طرح‌ها، ساخت شاتلی است که به طور مرتب بین ماه و کره زمین مسافرت کند. ناسا امیدوار است همکاری با یک شرکت فضایی خصوصی موجب تسهیل و افزایش سرعت تحقق برنامه‌های آن برای حضور طولانی مدت در فضا شود.

ماسک در گفتگویی آنلاین با نشریه آلمانی اکسل اشپرینگر در این مورد گفته است: تا دو سال دیگر سفینه‌ای بدون سرنشین به مریخ خواهیم فرستاد. بدین منظور از استارشیپ استفاده خواهد شد که فضاپیمایی ۵۰ متری است و بر روی موشک قدرتمند سوپرسوهو نصب می‌شود. استارشیپ و سوپرسوهو هر دو چند بار مصرف بوده و انتظار می‌رود طراحی آنها تا کمتر از یک سال دیگر تکمیل شود.